Hakkımda

Merhaba! Ben, Hasan Çıkar Dede… 1935 yılında Makedonya’nın Üsküp şehrinde dünyaya geldim. O dönemlerde Üsküp şehri kültür, sanat ve akademik anlamda Balkanların en önemli merkezlerinden bir idi. Çocukluk yıllarımda, birçok manevi kuruluşun da yer aldığı kentte dini eğitim aldım. 1959 yılı sonlarında İstanbul’a göç ettim. İstanbul’da daha da çok yoğunlaşan tasavvufa olan sevgim ve ilgim beni önce kitap okumaya ve araştırma yapmaya yönlendirdi daha sonra da İstanbul’daki tasavvufi çevrelerle tanışmamla devam etti. 1960 yılında Üsküp Mevlevihanesi’nin son postnişini Hakkı Dede ile tekrar karşılaştım ve hayatımda yeni bir dönem açıldı. Hakkı Dede’yle karşılaştıktan ve O’nun güzelliklerini gördükten sonra O’nun öğrencisi oldum ve Mevlevi Kültürüne gönül verdim. Bu tarihten itibaren Hakkı Dede’nin yanında bulundum ve aramızdaki mana dolu o yüce ilişki Hakkı Dede’nin fakire manen soyunması ile devam etti. Böylece 1965 yılında Hz.Mevlana’nın manevi temsilciliğine ulaşmış oldum.
1981 yılından 2007 yılına kadar, İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Töreni etkinliklerini aralıksız sürdürdüm.
1989 yılında kurmuş olduğum Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu çalışmalarına Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı çatısı altında devam etmektedir.Topluluğumuz Mevlevi müziği alanında yeni eserler vermekte ve çağdaş yorumlarla genç-yaşlı, kadın-erkek farkı gözetmeden toplumun her kesiminden oluşan mensupları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kendi bünyesindeki müzisyenlerle Türkçe sözlü 12 Mevlevi Ayini ve 300’e yakın ilahi besteleyerek, bu çalışmalarını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirilen Tasavvuf Müziği Konserleri ve Sema Törenleri ile tanıtmıştır. Kurulduğu dönemden itibaren bir çok etkinlikte yer alan topluluğumuz, yurt dışında düzenlemiş olduğu konferans, seminer, konser ve sema törenleri ile Hz. Mevlana’nın aydın felsefesinin ve sevgi mesajının sesi olmuştur. ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İtalya (Sicilya), İspanya, İsveç, Japonya, Kosova, Makedonya, Yunanistan (Girit ve Samotheraki) ve daha birçok ülkede hizmet vermiş olan topluluğumuz Mevlevi kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için gösterdiği gayretlerine bu doğrultuda devam etmektedir.
Ayrıca Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi’nde her Perşembe günü halka açık düzenlenen toplantılarda, yurtiçinden ve yurtdışında gelen birçok Mevlana hayranının sorularını yanıtlamaktayım ve Hz.Mevlana’ nın ilahi birlik mesajını aktarmaktayım.

www.emav.org / www.mevlanarumi.org